کلیک کنید


راهنمای استفاده از سامانۀ رای گیری

 «انتخاب بهترین نمایش  سال»

  

مقدمه:

انجمن منتقدان نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر هر ساله طی مسابقه مطبوعاتی و به انتخاب اعضای خود، سه نمایش برتر سال را اعلام می دارد. هیئت مدیره وقت، اوائل سال ۱۳۹۳، با توجه به دشواری ها و کاستی های شیوه انتخاب دستی و یکباره آثار منتخب در «مجمع سالانه» انجمن، لزوم حفظ بازنگری و ارتقاء کیفیت شیوه برگزاری داوری را احساس کرد. از سویی دیگر اهمیت موضوع همچنین جایگاه والای این انتخاب نزد خانواده تئاتر، توجه ویژه به این نیاز را شدت می بخشید. لذا از همان سال، اقدامات اولیه در جهت جستجو و دستیابی به راهکاری مناسب آغاز گردید. جلسات متعدد کارشناسی و مشاوره نسبت به طراحی، تدوین و تنظیم شیوه ای «علمی تر»، «همگام با فناوری روز»، «با ضریب خطای کمتر»، همچنین با در نظر گرفتن «جذابیت» و «سهل الوصول بودن برای اعضاء» برگزار گردید. حاصل این اقدامات، مذاکرات و البته انتخاب اسپانسر و مجری مناسب – که نزدیک به دو سال به درازا کشید- رسیدن به شیوه «رأی دهی از طریق سامانه پیامکی» بود.

 مجری پروژه «رأی دهی از طریق سامانه پیامکی» :

«شرکت مدیانا» به عنوان اسپانسر و مجری این پروژه تعیین شده است. تمامی مراحل اجرا و پشتیبانی این طرح توسط «مدیانا» انجام می پذیرد.

تعاریف:

۱-۳) داور: هر یک از اعضاء پیوسته و وابسته انجمن «داور» مسابقه مطبوعاتی هستند. هر داور می تواند به هر نمایش یک رأی بدهد.

۲-۳) رأی: رأی به هر نمایش در واقع امتیازی ست که یک داور به یک نمایش می دهد. امتیازات از صفر تا پنج خواهد بود.

۳-۳) امتیازات:  صفر: به منزله این است که داور نمایشی را تماشا کرده اما آن را فاقد ارزش دانسته است. یک: بسیار ضعیف. دو: ضعیف. سه: متوسط. چهار: خوب. پنج: خیلی خوب.

 

ضوابط:

۱-۴) شماره تلفن همراه مجاز: هر داور مجاز است حداکثر با دو شماره تلفن همراه به نمایشهای روی صحنه رأی بدهد. بدین منظور هر داور می بایست در ابتدای سال نسبت به اعلام شماره تلفنهای فعالش به انجمن اقدام نماید و هرگونه تغییر را در اسرع وقت به اطلاع انجمن برساند. بدیهی ست رأی دهی با دیگر شماره تلفن ها غیرممکن خواهد بود.

۲-۴) مهلت رأی دهی به هر نمایش: مهلت رأی دهی به هر نمایش تا یک هفته پس از آخرین روز اجرای آن نمایش خواهد بود. بدیهی ست پس از سپری شدن یک هفته از پایان هر نمایش، امکان رأی دهی غیرفعال و غیرممکن خواهد بود.

۳-۴) حداقل رأی مجاز برای داور: الزامی ست در طول سال، هر داور حداقل به ۳۰ نمایش رأی بدهد. در غیر اینصورت رأی های آن داور در مسابقه اعمال نخواهد شد.

دسترسی داوران به فهرست نمایش های روی صحنه:

۱-۵) ارسال فهرست نمایشها از طریق پیامک: اول و پانزدهم هر ماه فهرست نمایشهای روی صحنه، همراه با کد مربوط به هر نمایش به شماره تلفن های همراه داوران- از طریق پیامک- ارسال می شود.

۲-۵) انتشار فهرست نمایشها در گروه تلگرامی انجمن منتقدان: اول و پانزدهم هر ماه فهرست نمایشهای روی صحنه همراه با کد مربوط به هر نمایش در گروه تلگرامی انجمن منتقدان منتشر خواهد شد.

۳-۵) بارگذاری فهرست نمایش ها در سایت انجمن منتقدان به نشانی اینترنتی itcrj.com:

۴-۵) ارسال به ایمیل داوران: اول و پانزدهم هر ماه فهرست نمایشهای روی صحنه، همراه با کد مربوط به هر نمایش به شماره تلفن های همراه داوران- از طریق ایمیل های اعلام شده به انجمن- ارسال می شود.

۵-۵) ارسال پیامک بدون متن به مدیانا: در طول یک ماه هر داور می تواند از طریق شماره تلفن های معتبر- که خود به انجمن اعلام نموده- دو بار از این امکان استفاده نموده و فهرست نمایش های روی صحنه در آن بازه زمانی( پانزده روزه) را از مرکز مدیانا و از طریق پیامک دریافت نماید.

 

رأی دهی:

۱-۶) کدینگ نمایش ها:

 • الگوی فهرست نمایش ها:” نام نمایش، نام کارگردان، کد چهار رقمی” مثال: متاستاز، علی اصغر دشتی، ۱۲۳۴
 • درج امتیاز صفر به نمایش: نرم افزار فرمت «۰-۱۲۳۴» را با فرمت «۱۲۳۴» یکی نمی داند. از این رو الزامی است «کاراکتر صفر» بعد از کد نمایش درج گردد. در غیر اینصورت نرم افزار اعلام بروز خطا در رأی دهی می دهد.

۲-۶) رأی دهی از طریق پیامک:

 • ثبت امتیاز: ابتدا کد چهار رقمی نمایش را درج کنید سپس یک خط فاصله بگذارید “-” و بعد امتیاز نمایش را درج کنید. حالا پیامک را به شماره ۳۰۰۰۲۳۴۹۰۰ ارسال فرمائید. مثال: ۲-۱۲۳۴ ارسال به ۳۰۰۰۲۳۴۹۰۰
 • تغییر امتیاز نمایش: هر داور مجاز است برای هر نمایش در مهلت مقرر (یک هفته پس از پایان اجرا) تنها و تنها یکبار از طریق پیامک امتیاز داده شده را ویرایش نماید. برای این منظور کافی ست مجدد اقدام به ثبت امتیاز(جدید) نماید.
 • تعداد رأی مجاز در هر روز: هر داور در هر روز حداکثر می تواند به دو نمایش رأی و امتیاز دهد.

۲-۶) از طریق سایت انجمن  itcrj.com:

 • شناسه کاربری: به هر داور یک شناسه کاربری و یک رمز عبور اختصاص داده خواهد شد.

 • صفحه شخصی داوران: داور پس از مراجعه به سایت اینترنتی انجمن با ورود اطلاعات کاربری خود وارد «صفحه شخصی رأی دهی» خواهد شد.
 • ثبت امتیاز: داور پس از جستجوی نمایش مورد نظر در فهرست نمایش های روی صحنه؛ امتیاز دلخواه خود را به آن نمایش ثبت خواهد کرد.
 • تعداد ثبت مجاز در سایت: نرم افزار به گونه ای طراحی شده که در هر روز تنها امکان رأی دهی به دو نمایش امکان پذیر خواهد بود.
 • ویرایش امتیاز: در سایت امکان ویرایش امتیازات قبلی، تا پیش از پایان مهلت مقرر رأی دهی، به تعداد دفعات نامحدود امکان پذیر است.
 • پایان مهلت رأی دهی برای هر نمایش: پس از پایان مهلت (یک هفته پس از آخرین اجرا) امکان هرگونه رأی دهی و ویرایش برای آن نمایش خاص غیرفعال می شود.