چاپ        ارسال به دوست

بیانیه انجمن در پی بی‌احترامی تنی از کارگردانان به خبرنگاران

به گزارش سایت ایران تئاتر متن کامل این بیانیه بدین شرح است:
بر این باوریم که تئاتر به یاری رسانه‌های جمعی ماندگارتر می‌شود و شاهد بوده‌اید که اهالی رسانه خود را جدا از بدنه تئاتر کشور ندیده‌اند؛ رسانه‌نگاران با وجود استدلال‌های مدیران و صاحبان رسانه مبنی بر محدودیت مخاطبان هنر تئاتر، بنا بر وظیفه‌ای که در صیانت از جایگاه این هنر ارزشمند احساس کرده‌اند، با کمترین منافع شخصی برای اطلاع‌رسانی کوشیده و در برابر تمام بی‌مهری‌ها و دشواری‌ها بر حفظ صفحات و دقایق باقی مانده برای تئاتر در رسانه‌های جمعی ایستادگی کرده و می‌کنند. از دیگر سو بی شک پژوهش در عرصه تئاتر میسر نمی‌شود؛ مگر به کمک آرشیوی که از مطالب مربوط به هر اجرا در رسانه‌ها موجود است. اگر در همین باره نشانی می‌خواهید؛ شما را به دیوارهای داخلی مجموعه تئاترشهر ارجاع می‌دهیم که مزین به اطلاعات رسانه‌ای نمایش‌هایی است که امروز به گرامی‌ترین خاطرات ما بدل شده‌اند. غالباً تعامل اهالی رسانه و تئاتر تاکنون از پس فراز و فرودهای زمان، اخلاقی و زیبنده هر دو سو بوده است.
چنان که آگاهید اهالی رسانه در فعالیت از چارچوب تعریف شده و مشخصی تحت عنوان،اخلاق رسانه، برخوردارند که رعایت آن همواره از سوی دست‌اندرکاران این حوزه مورد تاکید بوده و هست.
اما اخیراً برخوردهای غیر فرهنگی تنی چند از کارگردانان محترم تئاتر، در پی برنتابیدن نقد و نظر رسانه‌نگاران بر تعامل میان تئاتر و رسانه سایه افکنده و کدورت‌هایی را به همراه داشته که به گمان ما زیبنده تئاتر نیست.
انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر ضمن دل آزردگی از این برخوردهای غیر فرهنگی این حق را بر خود محفوظ می‌دارد که دستکم در قبال اعضای خود و براساس رسالت صنفی، در صورت تکرار رفتارهای غیر فرهنگی، از طریق روش‌های حقوقی اقدامات لازم را انجام دهد.
بی‌شک دیالوگ و تعامل میان رسانه و تئاتر می‌تواند در بالندگی این هنر تاثیری مضاعف داشته باشد. امید که چنین بادا.


١٨:١٢ - دوشنبه ٣٠ آذر ١٣٨٧    /    شماره : ١٣٧    /    تعداد نمایش : ٣٠٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج